Iesniegums par pieņemšanu darbu. Vai ir obligāts?
Cik tas nebūtu dīvaini, bet ne Darba likumā, ne arī kādos citos normatīvajos aktos, nav paredzēts, ka darbiniekam ir pienākums rakstīt iesniegumu par pieņemšanu darbā.
Sagatavojot darba līgumu, pretendentam ir pienākums:
1) uzrādīt personu apliecinošu dokumentu;
2) iesniegt citus dokumentus normatīvajos aktos paredzētajos gadījumos.
Darba likuma 28. panta pirmā daļa nosaka, ka darba devējs un darbinieks savstarpējās darba tiesiskās attiecības nodibina ar darba līgumu.
Darba līgums ir daudzpusējs darījums, jo tas ietver divu tiesību subjektu - darba ņēmēja un darba devēja – saskanīgus gribas izteikumus.
Darba likuma 39.pantā noteikts, ka darba līgums uzskatāms par noslēgtu ar brīdi, kad darbinieks un darba devējs ir vienojušies par veicamo darbu un darba samaksu, kā arī darbinieka turpmāku pakļaušanos noteiktai darba kārtībai un darba devēja rīkojumiem.
Apkopojot iepriekš minēto, secināms, ka iesniegums par pieņemšanas darbu, nav ar likumu obligāts dokuments, kas būtu nepieciešams, dibinot darba tiesiskās attiecības. Kāds varētu teikt, ka iesniegums par pieņemšanu darbu iever sevī darbinieka izteikto gribu. Autores prāt iesniegums par pieņemšanu darbā vairāk ir informatīva rakstura dokuments, savukārt darbinieks savu gribu izsaka noslēdzot darba līgumu. Personāla lietu lietvedības kārtību uzņēmumā nosaka darba devējs, un lai atvieglotu darbu personāla daļai, darba kārtības iekšējos noteikumos, darba devējs var paredzēt iesnieguma par pieņemšanas darbu iesniegšanu.